Eriland


Doğal Toprak Düzenleyici Mineral

Verim Artırıcı, Zenginleştirici, Toprak Havalandırma Etkili 


Eriland %100 doğal olan kaolin, sepiyolit ve zeolit minerallerinden üretilmektedir.  Bu minerallerin en önemli özellikleri su tutma kapasitelerinin yüksek olması sayesinde %35-40'a varan oranlarda su tasarrufu sağlaması, toprağa nefes aldırması ve gübreden yararlanmayı arttırmasıdır.


Kaolin Kili ve Zeolit Klinoptilolit mineralleri Kil bakımından fakir toprakların tarıma elverişli hale getirilmesinde önemli bir rol oynar. Ülkemizde çiftçiler tarafından Kaolin kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.


Toprak Kalitesini Artırmada Eriland'in Faydaları

  Yüksek su tutma kapasitesi sayesinde toprakta daha çok su tutar böylece daha etkili bir su yönetimi sağlar.

■  Topraktaki besin maddelerinin (sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve amonyumun) tutulmasını, kontrollü olarak ve yavaş yavaş toprağa verilmesini sağlar. Böylece bitkiler için gerekli gübre içeriğine bitkilerin daha uzun süre boyunca erişebilmesini sağlar ve gübre verimini arttırır.

■  Yüksek amonyum seçiciliğinden dolayı gübrelemede çok kullanılır. Böylece amonyumun bitki tarafından daha etkin kullanılmasını ve gübrede tasaruf edilmesini sağlar.

■  Eriland doğal mineralleri fazla nemi emdiği için gübre depolamasında oluşan pişme ve sertleşmeyi de önler.

■  Fazla sulamadan ötürü oluşabilecek kök çürümelerini ve mantar hastalıklarını da önler.

■  Fazla gübre kullanımından kaynaklanan amonyum (NH4+) zehirlenmesini, kök yanıklarını önler.

■  Gübre olarak toprağa verilen amonyum (NH4+) suyla yıkanarak alınıp başka yerlere taşınması önler, amonyumun toprakta kalmasını sağlar. Böylece yer altı kaynak sularının kirlenmesinde de önleyici etki görür.

 

Eriland'in Toprak Üzerindeki Etkisi Nasıl Gerçekleşir?

Eriland toprak düzenleyici, eşsiz yapısı sayesinde, ilave edildiği toprağın katyon değişim kapasitesini arttırır özellikleri sergiler, tersinir hidrasyon ve dehidrasyon sağlar, besin elementlerini bağlar ve gerektiğinde bunları yavaşça serbest bırakarak bitkiye kullandır.  

Eriland toprak düzenleyici aşırı gübreleme ile tuzlanmış veya zaten doğal yapısı tuzlu olan toprakların ıslahında rahatlıkla kullanıbilir. Asit seviyesi yüksek, ağır metal veya radyoaktif kirlenmeye maruz kalmış  toprakların yenilenmesinde ve detoksikasyonunda kullanılabilir.


Eriland Toprak Düzenleyicinin Faydaları

 • Topraktaki suyu bünyesinde tutarak daha verimli su kullanımı sağlar. 
 • Sulama sıklığını düşürür ve su sarfiyatını azaltır. Böylece daha iyi bir sulama yönetimi sağlar.
 • Kök çürüklerini önler, bitki köklerini sağlamlaştırır.
 • Ağır topraklarda kaymak tabakasını önler, toprağın hava almasını sağlar.
 • Toprağın katyon değişim kapasitesini arttırır ve faydalı elementleri bünyesinde tutar.  Böylece toprağın değerli besini (Amonyum, Potasyum, Magnezyum, Kalsiyum ve diğer eser elementler) tutma kapasitesini arttırır.
 • Besin elementlerinin toprakta daha uzun süre kalmasını sağlayarak, bitkinin bu içeriklere daha uzun süre boyunca ulaşmasına imkan verir. Böylece bitki, ihtiyaç duyduğu besine daha uzun süre boyunca daha dengeli bir şekilde erişir ve gelişimi düzenlenir. Ürün verimini arttırır.
 • Katyon değişim kapasitesini arttırma özelliği sayesinde gübreyi yavaş salınımlı teknolojik gübre haline getirerek gübreden yararlanma süresini ve oranını arttırır. Böylece gübre kullanımında tasarruf sağlar. 
 • Tuzlanma oranı yüksek toprakların yenilenmesini sağlar.
 • Toprağın pH'ını düzenler ve yapısının devamlı aktif halde kalmasını sağlar.
 • Ağır metal ve radyoaktif maddelerin bitkiye geçişini önler.
 • Asit seviyesi yüksek, ağır metal veya radyoaktif kirlenmeye maruz kalmış toprakları rehabilite eder.
 • Gübre içeriğinin yer altı kaynak sularına sızmasını önler. 
 • Uzun vadede toprak kalitesini arttırır.


Önerilen Kullanım Şekli

Tarlada kullanımı: Tarla ve tohum yatağı hazırlanırken toprağa karıştırarak uygulanır. Dekar başına 100 ila 500 kg arasında değişen miktarlarda uygulanabilir. 

Serada kullanımı: Dikim öncesinde sera toprağına karıştırarak kullanılır.  Sebzelerde dekar başına 100-250 kg, süs bitkilerinde 200-400 kg kullanılır.

Meyvelerde Kullanımı: Fidan dikiminde fidan başına 2-5 kg önerilen eriland, dikim için açılan çukur toprağına karıştırılarak kullanılır. Fide kullanımında ise fide harcına %25-30 oranında karıştırılabilir. Elma, armut, şeftali, zeytin ve fındık gibi meyve ağaçlarında, bitki gövdesinden yaprak izdüşümüne gelecek şekilde 10-20 cm derinlikteki toprağa karıştırılarak kullanılır. Kök başına 1-2 kg kullanılır.Uygulanacak miktar; toprak yapısına, bitki çeşidine ve mevsime göre değişebilir. 
Önerilen Ebatlar

0 - 0,2 mm | 0,5 - 1 mm


Paket ve Ambalaj

25 kg PP poşet | 1 000 kg big bag | dökme 


Galeri


Daha fazla bilgi almak ister misiniz? Lütfen bizimle iletişime geçin.

Bilgi Al