At Altlığı


At Altlığı

Ahırlardaki kötü hava şartlarını küçük bir değişiklikle çok daha iyi hale getirmek ister misiniz?

Geçtiğimiz son yirmi yıldır yapılan çalışmalarda araştırmacılar, sepiyolit, klinoptilolit ve kaolin gibi doğal minerallerin ahır ve kümeslerde hayvan altlığı olarak kullanımının bu ortamlarda oluşan amonyak miktarını azalttığını tespit etmişlerdir. Bunu gerçekleştirirken, doğal minerallerin sıvı ve gazları emme özellikleri ön plana çıkmaktadır. Daha teknik ifade ile sıvı ve gazları adsorb ve absorb etme özellikleri.

Modern ahırlarda atların yatma alanlarının zeminlerinde genellikle kauçuk zemin kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Bu tarz kauçuk veya beton zemin şeklindeki at yataklarının üzerine serpilerek kullanılan doğal mineraller (sepiyolit, klinoptil ve kaolin), yüksek emici özellikleri ile ahır zeminindeki ıslaklık ve nemi azaltır. Azot tutma özelliği sayesinde de amonyak oluşumunu, buna bağlı koku ve gazları da azaltır. Böylece atlarınız daha hijyenik ve konforlu ortamlara kavuşur.


Unutmayın, daha kuru, daha temiz ve hijyenik, çok daha az kokunun olduğu ortamlar hem bu ortamdaki atların refahını artırır, hem de bu ortamdaki çalışma şartlarını iyileştirir.


Eri Madencilik Eripad ürününün At Altlığı olarak kullanımı

  • İdrardan kaynaklı ıslaklığı hızlıca giderir, amonyak kokusunu azaltır. 
  • Su ve idrarın asitlerini azaltır, kauçuk zeminlerdeki aşınmayı en aza indirir. 
  • Talaş ve sap altlık kullanımını azaltır, tasarruf sağlar. 
  • Zeminde biriken su ve nemi keser, ısı yalıtımını artırarak atların ayak altlarının daha kuru ve sıcak olmasını sağlar. Bu da kas problemleri ile daha az karşılaşılmasını sağlar, romatizma ve topallık gibi rahatsızlıkların oluşmasını engelleyici görev görür. 
  • Kauçuk zeminler üzerinde sağladığı ses yalıtımı ile ahırda daha sessiz ve sakin bir ortam yaratarak gereksiz gürültü ve stres oluşmasının önüne geçer.  

Atlarınız yürürken daha sakin ve emin adımlar atmasını sağlayabilirsiniz. Beton zemin veya kauçuk döşemeler üzerine serpilen doğal mineraller kaymayı önler, güvenli yürüyüşü teşvik eder ve toynak mekanizmasına iyi gelir. Kauçuk döşemeler ya da  beton zeminde çok daha çabuk eskiyen at nallarını koruyucu görev görür. At altlığı olarak doğal minerallerin kullanımı:

  • Kauçuk at yatağı ve beton zeminlerin üzerinde doğal bir örtü vazifesi görür, atlardaki elektrik birikimini azaltır. 
  • Sağladığı doğal altlık kalitesi ile atların eşeleme alışkanlıklarından kaynaklı yaralanmaları azaltır ve atların darbelerden zarar görmesini engeller.
  • Beton zeminler üzerinde yumuşak ve darbe-soğurucu bir katman oluşturarak daha doğal bir zemin yapısı oluşturur, hayvanların tendon ve eklemlerini aşırı yükten korur, atların kas-iskelet sistemini destekler.
  • Beton zeminlerde atlar yatarken ve kalkarken yaşanabilecek çizik ve kesikler için doğal bir koruyucu vazifesi görür. Yetersiz talaş miktarından kaynaklanabilecek deride çizik ve kesikleri önler.

Unutmayın, at nakil araçları ve treyler içinde kullanıldığında araçlarda daha yüksek hijyen ve temizlik sağlar. Nakliye esnasında kapalı ortamda oluşabilecek nem ve kokuyu azaltarak hayvanların stresini azaltır.


Doğal mineraller sağlığa zararsızdır. İlaç değildir, kimyasal içermez. Atlar tarafından yenmesi durumunda sindirime fayda sağlar, dışkı kıvamını artırır. Bu mineraller dünya genelinde yem katkı malzemesi olarak da tüketilmektedir. Atların yemesi durumunda fayda sağlayacaktır.Eripad Doğal minerallerini at altlığı olarak nasıl kullanılabileceğine yönelik uygulama örnekleri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.