Tavuk Altlığı


Tavuk Altlığı

Kümeslerdeki nem ve kokudan kurtulurken göğüs yanıklarına da son vermek ister misiniz? Hem de ısıtma, işçilik ve talaş maliyetini düşürerek...

Kümes ve ahır gibi ortamlardaki ağır koku hayvan dışkılarından açığa çıkan amonyak ve sülfüre bağlı olarak oluşmaktadır. Geçtiğimiz son yirmi yıldır yapılan çalışmalarda araştırmacılar, sepiyolit, klinoptilolit ve kaolin gibi doğal minerallerin ahır ve kümeslerde hayvan altlığı olarak kullanımının bu ortamlarda oluşan amonyak miktarını azalttığını tespit etmişlerdir. Bunu gerçekleştirirken, doğal minerallerin sıvı ve gazları emme özellikleri ön plana çıkmaktadır. Daha teknik ifade ile sıvı ve gazları adsorb ve absorb etme özellikleri.

Tavuk çiftliklerinde talaş veya çeltiğin altına serilerek kullanılan doğal mineraller, yüksek emici özellikleri ile tavukların altındaki ıslaklık ve nemi azaltır. Azot tutma özelliği sayesinde de amonyak oluşumunu, buna bağlı koku ve gazları da azaltır. Böylece hayvanlar daha hijyenik ve konforlu ortamlara kavuşur.

Daha kuru, daha temiz ve hijyenik, çok daha az kokunun olduğu ortamlar, hem bu ortamdaki tavukların refahını artırır, hem de çiftliğin çalışma şartlarını iyileştirir. Yapılan araştırmalar ve uygulanan pratikler göstermektedir ki altlık olarak doğal zeolit  klinoptilolit ve sepiyolit gibi doğal minerallerinin kullanılması kümes hayvanlarında:

 • Sert ve ıslak zeminde yatmaktan dolayı oluşan ishal vakalarını azaltır.
 • Amonyağa bağlı olarak oluşan solunum ve göz hastalıklarını önler.
 • Hayvan idrar ve dışkısından oluşan amonyağı tutarak, çiftliğin hava kalitesini arttırır.
 • Tavuklarda fosfor kaynaklı göğüs yanıklarının oluşmasını engeller.

Hayvanlar üzerindeki etkisinin yanısıra üreticiye bakan yönü ile de büyük avantajlar sağlar.

 • Çiftliklerde altlığın ve çiftliğin temizlenmesini kolaylaştırır, temizlik ve taşıma için gerekli iş gücünü azaltır.
 • Göğüs yanıklarını önlemek için çiftliklerde harcanan ekstra işgücünü azaltır.
 • Islaklık ve nemi azaltması ile birlikte doğal bir yalıtım vazifesi görür, kış aylarında kümes için ısıtma maliyetlerini düşürür.

Unutmayın, hayvan altlığı olarak kullanılan doğal mineraller, hayvanlar tarafından yenmesi durumunda yem katkı malzemesi olarak da etki eder. Tavukların dışkı kıvamını artırır, sindirimini düzenler. Mikotoksin, aflatoksin bağlayıcı özellik gösterir. Tavukların yumurta verimini ve yumurta kabuk kalitesini artırır, çatlakları azaltır.Altlık olarak doğal minerallerin kullanımının hayvanların gelişmelerine, yemden faydalanmalarına ve güçlenmelerine katkısı olduğu bildirilmiştir. Altlık olarak doğal minerallerin kullanılması tavuklar üzerindeki ve çiftlik içindeki etkisinin yanı sıra çevreye bakan yönü ile de oldukça önemli avantajları da beraberinde getirmektedir.

 • Tavuk dışkısından organik gübre üretiminde birçok konuda avantaj sağlar.
 • Amonyak şekline havaya karışacak azotu bağlayarak gübre kalitesini artırır.
 • Hayvan dışkısıın toprağa, içme ve yeraltı sularına karışmasını engeller. 
 • Böylece çevreye katkı sağlar, toprağa da değer katar.Doğal minerallerden ürettiğimiz Eripad'in tavuk altlığı olarak nasıl kullanılabileceğine yönelik uygulama örnekleri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.