Bitki Koruyucu Kalkan


Bitki Koruyucu Kalkan

Doğal Mineralleri Kullanarak Bitki, Meyve ve Sebzelerinizi Güneş, Don ve Haşerelerden Nasıl Korur sunuz?.

Doğal minerallerin tarımsal üretimde bitki koruyucu amaçlı olarak kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Ancak Endüstriyel tarım uygulamaları yaygınlaştıkça unutulan bu uygulama, şimdilerde yeniden revaç görmektedir.

Bitki koruyucu kalkan uygulaması, kaolin kilinin sebze ve meyvelerin üzerine püskürtülmesi ile doğal bir koruyucu örtünün oluşturulmasıdır. Oluşan bu koruyucu tabaka, bitkinin yapraklarının ve meyvesinin güneşten yanmasını önleyen bir kalkan görevi görür. Ayrıca bitki üzerinde oluşan bu tabaka ile sinek ve kurtların yaşam alanlarını kısıtlayarak uzaklaştırıcı ve kovucu etki yapar.  


Kaolin kili güneş yanığı ve sıcaklık stresini azaltıcı etkisi nedeniyle birçok üründe başarı ile kullanılmaktadır. Bunun yanısıra dondan koruyucu etkisi de bir çok kullanıcı tarafından dile getirilmektedir.


Doğal Minerallerin Bitki Koruyucu Kalkan Şeklinde Uygulanmasının Faydaları Nelerdir?

  • Meyve, sebze ve sert kabuklularda güneş yanıklarını önler. 
  • Güneş yanığından kaynaklı ürün tahribatını azaltır, raf ömrünü uzatır.  
  • Bitkiyi serin tutarak sıcaklık ve susuzluk stresini önler, ürün verimini ve kalitesini artırır.
  • Bitki zararlılarının üremesi için ortamı  kontrol ederek kimyasal ilaç kullanımını düşürür.
  • Fotosentetik aktif ışınları geçirir, stres nedeniyle duran fotosentezi yeniden başlatarak bitkinin fotosentez kapasitesini artırır.
  • Hidrofobik özelliği sayesinde geç ilkbaharda ve erken sonbahar dönemlerinde görülebilecek don hasarlarını önler. 
  • Ağaç kabuğu altına bırakılmış zararlı sinek, böcek ve mantar sporlarını ağaçtan uzaklaştırır, mantarsal hastalıkları kontrol eder.

Güneşin Zararlı Etkilerinden Nasıl Korur?

Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalan meyve ve sebzelerin üzerinde lekeler şeklinde güneş yanıkları oluşur. Güneş yanığı oluşan ürünlerin kalitesi maalesef düşmektedir. Doğal minerallerin püskürtülmesi suretil ile yapılan kaplama uygulaması oluşturulan güneş kalkanı fotosentez için faydalı fotosentetik aktif ışınlara izin verirken ultraviyole ve kızılötesi ışınları yansıtarak sıcaklık stresi nedeniyle oluşan güneş yanıklarını azaltır.

Sağlıklı Büyümeye Etkisi Nedir?

Bitki koruyucu kalkan uygulaması bitki ve meyveler üzerinde çok ince bir tabaka oluşturur. Bu tabaka zararlı kızılötesi (IR:InfraRed) ve morötesi (UltraViolet) ışınları geri yansıtırken fotosentez için gerekli ışınları (PAR: Photosynthetic Active Radiation) ise geçirir. Daha az güneş ışığına maruz kalan yaprak ve meyvelerin sıcaklık ve susuzluk stresine girmeleri engellenir. Böylece serin kalan yaprakların stomalarının açık kalması ile O2 ve CO2 gazlarının giriş çıkışına daha çok imkân doğar. Bunun neticesinde de doğal fotosentez ve soğuma uzun süre devam eder, bitki daha çok beslenir. Daha çok beslenen bitkinin büyümesi daha sağlıklı, verimi ve ürün kalitesi de daha yüksek olur.