Topraksız Tarım Uygulamaları


Topraksız Tarım Uygulamaları

Doğal mineraller topraksız yetiştirme ortamını nasıl sağlar?

Doğal bir mineral olan zeolit klinoptilolit, petek yapılı benzersiz bir moleküler yapıya sahiptir ve negatif yüklü yani azot, potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum gibi önemli besinleri çekebilir ve tutabilir bir moleküldür. Klinoptilolitin bu özellikleri kullanılarak saf ve sürdürülebilir kaynaklı topraksız tarım ürünleri geliştirilmektedir.

Topraksız Tarımda Doğal Minerallerin Faydaları Nelerdir?

  • Tümüyle doğal olan bu ürünler pH’ı dengelenmiş, besinleri ve suyu içinde kilitleyebilen bir ortam sunmaktadır. Bu ürünler %50'ye kadar daha az sulama gerektirir çünkü bitkinin kökleri talep edip soğuruncaya kadar suyu hapseder ve tutar, aynı zamanda drenaj ve kök havalandırma için izin verir.
  • Benzer ürünlerin NASA tarafından uzayda yürütülen deneylerde ve topraksız tarım çalışmalarında kullanıldığı bilinmektedir.
  • Zeolit katkılı topraksız tarım ürünlerinin akış sırasında besin maddelerinin sızmasını azalttığı ve bu besinleri ihtiyaç duyulana kadar bitkinin köklerinde tuttuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Topraksız Tarımda Doğal Mineraller Nasıl Kullanılır?

Çeşitli bitkilerin tohumlarının hızla filizlenmesini sağlamak için, sadece 1 cm'lik zeolit katmanını düz bir kaba koymak yeterlidir. Zeolit tabakasının 3-4 mm üstüne gelecek şekilde su ilave edilir. Tohumlar hemen eklenebilir ya da zeolit gözeneklerinin havanın tıslama işleminin durduğu ana kadar beklenir. Tohumları yüzeye eşit şekilde dağıtılır.  İşlemi hızlandırmak için, ilk 24 saat boyunca kabın ağzının kapatılması önerilir. Bu, tohum yüzeyinden su buharlaşmasını azaltmaya ve tohum çimlenmesini hızlandırmaya izin verir. Sonrasında su ilave edilme sıklığı, bitkiye özgü ihtiyaçlara ve ortamın nemine bağlıdır. Turp lahanası gibi büyük filizlerde, birkaç gün sonra günlük olarak su ilave edilmesine ihtiyaç duyulabilir. Ancak farklı bitki türlerinde sadece 3-4 günde bir su ilavesi yeterli olabilir.